Přeskočit na hlavní obsah

•Pozor na platby a výběry firemní kartou

Milý jednateli,
nezbývá, než Ti popřát k tomu, že sis založil a vlastníš firmu. Nejsi sice zatím úspěšný třeba jako Baťa, ale co není, může být. Tedy pokud se neztratíš v moři podnikatelských praktik a rozbujených pravidel.
Jistě sis sám dobře vše promyslel a na odpovědnou funkci ses dobře připravil. Stal jsi se totiž správcem nového subjektu, který jsi sám ze svých prostředků a svými silami založil. Je v něm jistě i touha prosadit se a ukázat světu, že na to máš. Pokud by tam byla jen touha zbohatnout a konečně nic nedělat, tak to bys měl velkou smůlu.
Jako správce nového subjektu jsi v podobné situaci jako správce domu, který musí odklízet sníh, měnit žárovky, odklízet odpadky, hádat se s nájemníky a dohlížet na dodavatele, aby ho neokrádali. V Tvém novém postavení jednatele máš povinností ještě více a peníze, které jsi vložil do banky proto, abys mohl začít fungovat už nejsou tvým osobním majetkem, ale majetkem Tvého subjektu. Proto musíš každou korunu zvážit, jak s ní naložíš a také jí důsledně nechat zaúčtovat.

Až půjdeš nakoupit potraviny do domácnosti, nebo zajdeš někam na oběd, dej pozor, abys neplatil kartou z firemního účtu. Pokud bys to udělal, Tvoje účetní to zaúčtuje jako pohledávku za jednatelem a za chvíli začneš vlastní firmě dlužit statisíce a možná i miliony.
Nechceš přece příliš brzo skončit jako defraudant v teplákách. To bychom Ti opravdu nepřáli. Zamysli se proto, jestli o podnikání už opravu víš všechno co máš vědět a nenaběhni si na vlastní chyby.
Když jsi zakládal firmu, tak po Tobě nikdo nic (kromě platbě notářovi a kolků) nechtěl. Teď ale už po tobě mohou chtít všichni všechno. Pokud nebudeš dost ostražitý, neoberou Tě jen obchodní partneři, ale i stát pomocí svých sankcí za neplnění podnikatelských povinností. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Proč musíte provádět fyzickou inventarizaci?

Přepočítat židle, stoly, skříně a kalkulačky, to se může mnohým jevit, jako úsměvná historie dřívějších dob klotových rukávů, pracovních plášťů a logaritmických pravítek v kapse. Zejména dnes v době prudkého rozvoje informačních technologií se jeví takový postup jako silně archaický a nedůstojný managera v slušivém saku a s telefonem v ruce.

Zákon o účetnictví včetně všech doplňujících norem však povinnost provedení fyzické inventarizace ukládá jednoznačně a dokonce stanoví povinnost vytvořit interní směrnici, určit osoby, které inventuru provedou, čas místo, způsob a vytvořit i inventární soupisy podepsané souhlasně s tím, co je uvedeno v podpisových vzorech a zjištěné rozdíly řešit jednak s viníkem a dále pak s účetní, která o zjištěných rozdílech zaúčtuje. Pokud tohle všechno nemáte, nelze konstatovat, že svým hospodařením vytváříte pravdivý a věrný obraz vaší účetní jednotky to může mít vcelku závažné dopady.

Podmínky pro podnikání neustále přitvrzují a mnozí podnikatelé ve své my…

Podnikatelé v šoku?

Dnešní článek o tom, že podnikatelé jsou šokováni povinností platit poplatek za zápis skutečných majitelů do obchodního rejstříku nás vůbec nešokoval. Před koncem minulého roku jsme nutili naše klienty k tomu, ať zápis učiní dokud je to zdarma. A většina z nich to učinila. Dnes jsou v šoku především ti, kteří se domnívají, že pravidla jsou zbytečná a že rozhoduje jen to, co mají v pokladně. Vzhledem k tomu, že se chystají další změny (například v tom, že finanční úřady budou výsledky hospodaření firem ukládat do Sbírky listin bez vůle podnikatele) proběhnou asi další šoky. Vyvstane ale problém, pokud přístup na obchodní rejstřík bude placený. Pak se ztíží provádění obchodní due diligence a s tím i ručení za neodvedenou daň. Problém se tím nevyřeší i kdyby tento poplatek byl daňově uznatelný. Dobrý hospodář, kterým každý z podnikatelů je, musí vstupovat na obchodní rejstřík poměrně často při rozhodování o svých obchodních aktivitách. Můžeme se tedy těšit na další šokové situace. Jen ab…

Jak prokážete ochranu osobních údajů

Včera jsem se pobavil nad Velkými zprávami, kde jednou z nich byla informace o tom, že muž si neodebral tisícovku z bankomatu, jiný jí našel, odevzdal a policie u banky narazila, protože nesdělila policii, komu bankovka patří kvůli GDPR. Ani televize si netroufla zveřejnit fotku a ukázala divákům rozmazanou šmouhu (taky kvůli GDPR).
Toto byla jedna z umělých a zcela zbytečných zpráv, která jen potvrdila, čím je divák ve večerních hodinách krmen. Ukazuje se, že čas strávený před televizní obrazovkou, která již dnes sama dokáže šmírovat  v domácnostech je časem ztraceným. Mimochodem pánové - opatrně s válením se v trenkách a s pivem u televize. Mohlo by se to klidně někde objevit.
Historicky vždy účetní a personalisté chránili osobní údaje zamykáním složek do plechových skříní a jakékoliv dokumenty obsahující jméno a adresu (rodné číslo už teprve ne) nesměly končit v koši na odpadky. A to platí stále. Dokonce je tato praxe pečlivěji popsána v obsáhlém dokumentu, který nese označení Nař…